I dag kom nominasjonene til Kultur- og likestillingsdepartementets priser for barne- og ungdomslitteratur. Mange av de nominerte kan du oppleve fra scenen som en del av Pegasus under Norsk Litteraturfestival i juni.
Nina Borge er nominert til Litteraturprisen for Jakob på vippepunktet. Boka er også en av fem superfinalister til Bokslukerprisen. Borge er på Pegasus som en del av Bokslukerbussen torsdag 5. juni i samarbeid med Innlandet fylkesbibliotek og Stiftelsen LESE.
Disse arrangementene er for utvalgte skoler i Innlandet.
Rishøi blir å se på familieprogrammet på lørdag 7. juni (mer informasjon kommer).
De nominerte til Fagbokprisen er Livet er livsfarlig! av Reidar Müller og Sigbjørn Lilleeng (ill.), Flukt av Kristina Quintano og Kråka – smartest i klassen? av Elisabeth Moseng. Alle de nominerte kan du oppleve live på Pegasus.
Livet er livsfarlig er i Festsalen i Kulturhuset Banken tirsdag 3. juni kl. 1000-1045 og 1200-1245
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/livet-er-livsfarlig/
Flukt er på Fabrikken tirsdag 3. juni kl. 1100-1145.
I tillegg deltar Quintano på 4 forfattere og 1 band onsdag 4. juni kl. 1000-1100 i Maihaugsalen.
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/flukt/
https://litteraturfestival.no/shows/4-forfattere-og-1-band/
Kråka – smartest i klassen? er på Galleri Zink onsdag 4. juni kl. 1230-1300 og på Gausdal bibliotek torsdag 5. juni kl. 0930-1015.
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/kraka-smartest-i-klassen-2/
https://litteraturfestival.no/shows/kraka-smartest-i-klassen/
Blant de nominerte til Tegneserieprisen finner vi Jenter av Cathrine Sandmæl. Hun er på Pegasus onsdag 4. juni kl. 1200-1245 på HEARTbox.
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/jenter/
Debutantprisen står mellom Kompis av Fabian Christensen, Jenter som meg av Bibi Fatima Musavi og Utveg av Erling A. Westgaard Flote.
Kompis er en av de første showene mandag 2. juni kl. 0930-1015 på HEARTbox.
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/kompis/
Jenter som meg er på Biblioteket onsdag 4. juni kl. 1200-1245. Her vil Musavi samtale om boka med forfatter Brynjulf Jung Tjønn.
Info og påmelding her:
https://litteraturfestival.no/shows/jenter-som-meg/
Musavi er også nominert til Uprisen – årets ungdomsbok. Hun deltar på Ungdomsbokbad onsdag 4. juni kl. 1900-2030 i Maihaugsalen og på U-showet torsdag 5. juni kl. 1000-1100. Også det i Maihaugsalen.
Info og påmelding her:
I tillegg skal Musavi og Flote samtale om bøkene sine under temaet, Forventning og konflikt, som en del av Komma. Denne samtalen er mandag 2. juni kl. 1445-1530 på biblioteket og ledes av Aina Basso.
Info her:
https://komtilkomma.no/shows/forventning-og-konflikt/
Se hele Pegasus-programmet her: https://litteraturfestival.no/pegasus/
Se hele Komma-programmet her: https://komtilkomma.no/program/
Les mer om samtlige nominerte til Kultur- og likestillingsdepartementets priser for barne- og ungdomslitteratur her: